Skryté ovládání fotoaparátu

0
1609
Vychytávky MIUI, 2. díl
Vychytávky MIUI, 2. díl

V prvním díle této série o chytrých vlastnostech MIUI jsme se zaměřili kromě jiného na sdílení WiFi hesel a sledování spotřeby dat (odkaz na článek: https://mobilniporadna.cz/zaciname/jednoduche-sdileni-wifi-hesla/), dnes se podíváme na skryté ovládání fotoaparátu nebo tvorbu fotek obrazovky.

Od spuštění k focení

Spustit fotoaparát je možné několika způsoby. Dva z nich jsou všeobecně známé, ten třetí závisí na nastavení.

Nejčastější možnost jak spustit fotoaparát, je jednoduše přes jeho ikonu na ploše, žádná věda.

Další způsob, který se hodí zejména pokud máte telefon v kapse a do tramvaje zrovna narazí labuť a Vy už jste dlouho nedali nic na instagram. Ze zamčené obrazovky se do aplikace fotoaparátu dostanete ve vteřině. Stačí rozsvítit displej a potáhnout směrem, kterým spuštění vyžaduje.

Zamčená obrazovka v MIUI
Zamčená obrazovka v MIUI
Spuštění fotoaparátu
Spuštění fotoaparátu

Pokud Vám i tato možnost přijde příliš zdlouhavá nebo dokonce nepraktická, existuje řešení. Prohledáte-li nastavení, najdete možnost přiřazení funkcí k různým tlačítkům. V případě, že nemáte náladu na podrobnou studii všech možností v nastavení, nezoufejte. Správná cesta je „Nastavení“>“Další nastavení“>“Tlačítka“>“Spustit fotoaparát“. Nebo graficky:

Nastavení
Nastavení
Další nastavení
Další nastavení
Tlačítka>Spuštění fotoaparátu
Tlačítka>Spustit fotoaparát

Možností je více, pokud ale řešíme spuštění ze zamčené obrazovky, použitelná je pouze první, a to „Dvojitý stisk Zapínání“. Skutečně, pokud volbu potvrdíme (nezrušíme), dostaneme se k fotoaparátu v okamžiku.

Foťák už běží, kde jsou skryté funkce

Nebudeme se věnovat možnostem v nastavení fotoaparátu, z režimů zmíníme snad jen tzv. „Spoušť zvukem“, a pak už se vrhneme na ty neviditelné možnosti ovládání.

Po otevření fotoaparátu se na displeji zobrazí to, co „vidí“ čočka, ovládání přisvicovací diody (1), přepínání mezi normálním a HDR focením (2), což by mělo mít za účel umělé zesvětlování stínů kromě jiného, ale prakticky si jako uživatel všimnete změny pouze u velikosti vyhotovené fotky, která naroste o několik megabajtů. Dále se zde nachází aplikování barevných filtrů (3), možnost přepnutí na přední kameru a zpět (4), menu režimů (5), spoušť (6), vstup do galerie (7) a přepnutí na natáčení videa (8).

Navigace v aplikaci fotoaparátu
Navigace v aplikaci fotoaparátu

Fotit lusknutím? Ano, klidně

V menu režimů se mimo jiné nachází zmiňovaná spoušť zvukem. Spousta uživatelů mobilních telefonů se někdy dostala do situace, kdy je třeba udělat například rodinou fotku a poblíž není žádný ochotný číšník nebo turista, který by onu fotkychtivou skupinu zvěčnil. V takovéto situaci se většinou uchýlíme k nastavení samospoušti a instalování zařízení do polohy, kdy je v obrázku každý člen té skupiny a ještě zbyde místo na fotografa. Když už je přístroj připraven, stačí stisknout spoušť a spěchat mezi ostatní. Pokud ale není telefon fixován lepící páskou a kdoví čím, po stisknutí spoušti se pohne, dost často někam spadne.

Abychom se vyvarovali těmto lapáliím, vybereme z volby režimů „Spoušť zvukem“, nainstalujeme telefon do správné pozice a pak už jen stačí tlesknout nebo lusknout (dostatečně nahlas v závislosti na vzdálenosti od telefonu) a spustí se třívteřinový odpočet, po jehož uplynutí telefon udělá fotku. Jednoduše.

Co Vám nikdo neřekne, ale Váš foťák to umí?

Kolikrát jste třeba natáčeli na svůj telefon video, ze kterého jste po sléze dělali fotky obrazovky, kvůli vtipnému výrazu kamaráda nebo kamarádky? Napadlo Vás někdy, že by bylo fajn dělat sekvenční fotky? Pokud ano, jste na správné adrese. Pokud ne, alespoň můžete poradit někomu, kdo podobný problém řeší, a být za znalce.

Sekvenční fotografie je zachycení několika snímků v krátkém časovém úseku. Bavíme-li se o provedení v MIUI, je možné vyfotit až 20 snímků za 3 vteřiny. Ty lze zhotovit jednoduše držením prstu na spoušti tak dlouho, jak je potřeba pro vytvoření vyžadovaného počtu fotek.

Hlavní bod programu

Tento článek je směřován k jedné funkci, která velice zpříjemní život těm, kteří se rádi fotí přední kamerou. Při této činnosti má telefon tendenci padat směrem na fotografa. Tahle nepříjemnost se dá eliminovat lepším chycením přístroje a případně fotit alternativní spouští. Známou možností „náhradní“ spouště jsou tlačítka hlasitosti. Fungují stejně dobře, v „selfie“ situaci dokonce lépe, ale mají jednu nevýhodu.

Tato maličkost může výrazně ovlivnit kvalitu obrázků, protože otřes, který nastane, dokáže velmi výrazně rozmáznout výslednou fotku a následně otrávit toho, kdo se jí snaží pořídit.

I na to se dá vyzrát

Existuje totiž varianta, která k pořizování jak fotografií, tak videí, využívá čtečku otisků prstů, umístěnou na zadní straně telefonu. Rychle reaguje, v závislosti na citlivost přikládaného prstu minimalizuje otřesy a spojuje praktické s užitečným.

A příště?

Pro dnes je to vše, doufám, že se Vám článek líbil, budu rád za veškeré názory a připomínky v komentářích a v dalším článku se podíváme na další užitečné vlastnosti MIUI nebo třeba na revitalizaci staršího Xiaomi telefonu.

Ještě nejste majitelem telefonu značky Xiaomi?

Navštivte náš E-shop na www.xiaomi-store.cz nebo přímo kamennou prodejnu na adrese Římská 421/24 na pražských Vinohradech, kde Vám rádi zodpovíme otázky a poradíme s výběrem!

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím vložte váš komentář
Prosím zadejte vaše jméno zde