Žádný učený z nebe nespadl. Možná teprve nyní přišel čas přejít na nový chytrý telefon a na stole vám přistála krabička od Xiaomi.
Co je všechno v balení? Jak dát do telefonu SIM kartu a zprovoznit jej? Pojďte se s námi podívat na základní kroky.

Videonávod

Obsah balení

Balení telefonů Xiaomi je velmi přímočaré. Většina modelů nabídne v balení pouze telefon, nabíječku, USB kabel, sponku na vyndání SIM karty (o tom dále) a nějakou tu základní literaturu. Některé modely mají v balení i jednoduché pouzdro.
– Telefon
– Nabíječka (bez kabelu)
– USB kabel (lze použít jak na nabíjení, tak propojení s počítačem)
– Sponka na vyndání SIM karty
– Základní návod
– Pouzdro na telefon (jen některé modely)

Popis telefonu

Xiaomi vyrábí mnoho typů telefonů, ale základ je u všech stejný, i ovládání bývá u všech stejné. Pojďme si to popsat.

Čelní strana

Na čelní straně naleznete nad displejem reproduktor pro hovory, přední fotoaparát pro videohovory a vedle něj (často neviditelný) senzor přiblížení, který zhasíná a rozsvicí displej podle toho, jestli jej máte při telefonování u ucha či nikoliv.
Hlavní gró čelní strany tvoří pochopitelně displej.
V závislosti na modelu se pod ním může nacházet ještě trojice senzorových tlačítek Menu – Domů – Zpět. Některé novější modely však tato tlačítka postrádají a tlačítka jsou zobrazována přímo na displeji ve spodním řádku.
Všechny Xiaomi telefony disponují na čelní straně LED diodou, která upozorňuje svým blikáním třeba na zmeškaný hovor, nebo novou SMSku. Tato dioda je obvykle nahoře v rohu, ale může být u některých modelů i pod displejem u prostředního tlačítka Domů.

Zadní strana

Zadní stranu telefonu tvoří vždy čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Některé modely mají pod fotoaparátem uprostřed kulatou čtečku otisku prstů.

Boky telefonu

Horní hrana telefonu obvykle skrývá infračervený senzor pro ovládání domácích spotřebičů (televize, rádio,…), 3,5mm audio výstup na sluchátka a druhý mikrofon, který slouží pro odstínění šumu při hovorech. Některé dražší modely však již 3,5mm audio výstup postrádají a v balení naleznete na tento výstup redukci.
Spodní hrana telefonu se omezuje pouze na USB konektor pro nabíjení a synchronizaci (typ microUSB nebo USB Type-C dle modelu), hlavní mikrofon a často též hlavní reproduktor, pokud není umístěn na zadní straně.
Na levém boku najdeme šuplík na SIM kartu. Pomocí přiložené sponky na SIM, kterou strčíte do příslušného otvoru, šuplík vyskočí a můžete do něj nainstalovat až dvě SIM karty, případně paměťovou kartu microSD (závisí na modelu).
Pravý bok se nese ve znamení tlačítek, dvojice těch nahoře slouží k regulaci hlasitosti (ať už reproduktoru během hovoru, nebo zvuků během používání telefonu), tlačítko níže vždy probouzí a uspává displej. Jeho delším podržením lze telefon i zcela vypnout nebo zapnout.

Zapínáme telefon

Nyní můžeme přistoupit k samotnému zprovoznění telefonu. To bude probíhat v následujících krocích:
1. Vložení SIM karty
2. Nabití telefonu
3. Zapnutí telefonu
4. Průvodce prvotním nastavením

Vložení SIM karty

Do telefonů Xiaomi se SIM karta a případně i paměťová karta vkládá pomocí šuplíku na levé straně telefonu. Telefony již nelze rozebírat jako dřív, kdy se sejmul zadní kryt a vyndala baterie. Tyto součásti jsou nyní napevno a jediná vyjímatelná součást je právě ten šuplíček na SIM kartu.
Šuplíček je pouhým okem snadno viditelný a některé modely Xiaomi mají šuplíčky dokonce dva. Každý obsahuje dirku, do které prostrčíte právě Sponku na vyndání SIM, která je součástí balení.
Šuplík pak sám vyskočí ven a prsty jej vytáhnete. Většina telefonů Xiaomi má takzvaný hybridní slot. Do telefonu můžete dát dvě SIM karty, nebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Prolisy v šuplíku vám neumožní dát karty jinak, než je požadováno.
Jakmile karty do šuplíku vložíte, můžete šuplík opět opatrně vložit do telefonu a prsty zacvaknout.

Nabití telefonu

Telefon je z výroby přednabitý na určitou úroveň. Pokud tedy nechcete na nic čekat, můžete telefon spustit rovnou. My však doporučujeme baterii nejprve nabít na 100%. Úkony spojené s prvotním nastavováním a seznamováním s telefonem jsou vždy energeticky náročnější a proto je dobré, aby vám uprostřed nedošla šťáva.
K nabití telefonu využijte přiloženou nabíječku do zásuvky, do jejíž USB portu dáte přiložený USB kabel. Druhý konec kabelu pak zasuňte do USB konektoru na spodní straně telefonu. Vypnutý telefon se nabíjí o něco rychleji a v závislosti na typu telefonu by mělo být za 1-3 hodiny nabito. To poznáte tak, že při nabíjení krátce stisknete tlačítko pro zapnutí telefonu a na obrazovce se na chvilku zobrazí stav baterie.

Zapnutí telefonu

Po úspěšném vložení SIM karty a nabití telefonu se můžeme konečně pustit do jeho zapnutí.
Podržte déle tlačítko na zapnutí telefonu, umístěné na pravém boku. Telefon krátce zavibruje a na obrazovce se ukáže logo Mi. Vyčkejte, než se zobrazí průvodce nastavením.

Průvodce prvotním nastavením

1) Na první obrazovce s velkým nápisem MIUI pouze stiskněte velké kulaté tlačítko se šipkou.

2) V následujícím kroku vyberte preferovaný jazyk telefonu. Češtinu naleznete zhruba v polovině nabídky. Potvrďte tlačítkem se šipkou doprava v pravém rohu obrazovky.

3) Nyní vyberte zemi, ve které žijete a opět potvrďte šipkou v pravé dolní části obrazovky.

4) Následující krok patří připojení k internetu přes WiFi. Buď vyberte ze seznamu svoji WiFi síť a zadejte heslo, nebo krok přeskočte tlačítkem „Přeskočit“ v dolní části obrazovky uprostřed.

5) Následně je nutné odsouhlasit podmínky používání, pouze pokračujte šipkou vpravo dole.

6) V dalším kroku se můžete přihlásit na svůj Google účet, pokud jej máte vytvořený (zpravidla to je e-mailová adresa s koncovkou @gmail.com). Je nezbytný ke stahování a instalaci dalších aplikací (třeba Facebook, Instagram apod.). Pokud jej zatím nechcete přidávat, zvolte možnost „Ne“.

7) Další nabídka vyzývá k přihlášení ke Xiaomi účtu. Ten přijde vhod, pokud Vám třeba telefon ukradnou, bez hesla k tomuto účtu není možné telefon smazat do výchozího nastavení. Pokud jej nechcete přidávat nebo vytvářet, můžete zvolit „Přeskočit“ a následně „OK“.

8) V tomto kroku můžete nastavit heslo, které budete vždy zadávat při odemykání telefonu. Některé modely vybavené čtečkou otisku prstů umožňují přidat heslo otisk prstu, při odemykání tak stačí přiložit jen prst na čtečku a telefon se ihned odemkne, bez nutnosti zadávání hesla.
Pokud si přejete nějaký druh hesla při odemykání využívat, pokračujte čtením dále, pokud chcete telefon používat bez hesla, zkrátka nastavení přeskočte stiskem šipky v pravé dolní části displeje. a pokračujte na krok 9.
Nastavení hesla:
V případě modelů bez čtečky otisků zvolte na displeji „Pouze zámek obrazovky“ a následně si vyberte jednu ze tří možností, v jaké formě budete heslo zadávat:
Gesto – heslo nebudete zadávat na klávesnici, ale budete kreslit po displeji čáru, spojující 9 grafických bodů. Můžete nakreslit libovolnou, jen si jí musíte pamatovat
PIN – na číselné klávesnici zadáte 4-místný PIN kód
Heslo – na obyčejné klávesnici zadáte minimálně 4-místné heslo, skládající se z kombinace písmen a čísel

9) Takřka poslední krok nastavení spočívá již v banalitách, které můžete klidně přeskočit stiskem šipky v pravém dolním rohu. Můžete však jednotlivé položky této nabídky pročíst a případně vypnout.

10) Telefon Vám dává na výběr ze dvou témat, buď výchozího, nebo modernějšího s názvem „Nekonečno“. Na funkce to nemá vliv, jen se změní grafická podoba některých ikon. Vyberte preferované a pokračujte šipkou dále.

11) Nastavení je dokončeno. Můžete velkou šipkou uprostřed ukončit průvodce, vyčkat instalace aplikací a následně se již zobrazí hlavní obrazovka telefonu.

V dalším článku se seznámíme se základní obsluhou telefonu.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím vložte váš komentář
Prosím zadejte vaše jméno zde